Užitočné
informácie

Obecný úrad Poloma -
úradné hodiny:

Pondelok 8:00 - 15:00   
Utorok 8:00 - 15:00   
Streda 8:00 - 15:00  
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 8:00 - 15:00  

Kontakt:

telefón: 051/ 45 97 235
e-mail: podatelna@poloma.sk
             starosta@poloma.sk

Knižnica -
výpožičný čas:

Pondelok 8:00 - 15:00
Utorok 8:00 - 15:00
Streda 8:00 - 15:00
Štvrtok zatvorená
Piatok 8:00 - 15:00

Zber separovaného odpadu -
2022:

Obecný kalendár -
2022:

Kam na prechádzku?

Ak chcete prísť do Polomy na bicykli, poriadne sa zapotíte.Táto obec totiž leží v nadmorskej výške až 605 metrov a to ju robí jedným z najvyššie položených obývaných miest v Šariši. Určite sa oplatí zabrať do pedálov smerom na Ščob. Tak nazvali Polomčania miesto nad obcou, kde bol v roku 2003 na počesť návštevy svätého Otca Jána Pavla II. vztýčený desať metrový nerezový kríž. Okrem krásneho výhľadu sa môžete zúčastniť aj svätej omše, ktorá sa tu koná každoročne v polovici septembra. Keby sa vám až tak šliapať nechcelo, môžete navštíviť Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je ozdobou dediny. Bol postavený ešte v 13. storočí a krásny nie je len zvonku. Vnútro zdobia viaceré plastiky. Nachádza sa tu aj kópia Majstra Pavla z Levoče, ktorého určite poznáte, či ľudová drevorezba sv. Alžbety.

Poloma je krásna a ak sem prídete určite sa nudiť nebudete :D

Tu Vám ponúkame niekoľko tipov kde sa môžte v okolí Polomy prejsť:

1. Kríž na Ščobe

V roku 2003 bol nad našou obcou vztýčený nerezový kríž. Polomčania toto miesto pomenovali Kríž na Ščobe. Kríž na Ščobe je v Polome najvýznamnejšie turistické miesto. Z obce sa dá ku krížu dostať dvoma cestami.
Jedna cesta je dlhšia, menej náročná a je určená pre džípy. Cesta vedie z centra obce smerom k rozhľadni na Čiernej hore (Krásna Lúka). V lese sa odbočuje na rozhľadňu a na Ščob. Peši túto cestu zdoláte približne za 1:45 hod.
Druhá, priama a kratšia cesta, no fyzicky náročnejšia je z centra obce okolo vodárne. Tesne pod lesom musíte prejsť cez polomský potok a hneď pri vstupe do lesa vás čaká veľmi náročný kopec. Po zdolaní kopca sa dostanete na miesto ľudovo nazývané Úboč. Na Úboči z cesty odbočíte vpravo na chodník. Chodník má 14 zákrut. Tesne pred cieľom sa nachádza studnička polomského potoka, kde sa môžete občerstviť studenou a čerstvou vodou.
Po 14 zákrutách a 1 hodine sa dostanete na Ščob, kde sa nachádza kríž. Pod krížom je aj skalka, na ktorej si môžete pozrieť les zhora. Od kríža si môžete užiť panorámu regióna Hornej Torysy. Taktiež toto miesto ponúka možnosť si po ťažkej ceste poopekať. V prípade, že vás hore zastihne dážď, môžete sa skryť v altánku.

2. Poľná cesta do Brezovice

Ďalšou výbornou trasou na prechádzku, beh či cyklistiku je poľná cesta do Brezovice. Táto cesta začína na križovatke pred Hromjaka. Zo začiatku je cesta panelová, neskôr poľná. Pri ceste je aj betónový kríž. Miesto, kde sa nachádza, má ľudový názov Záhumenka. Smerom do Brezovice cesta mierne klesá, a tak ju na bicykli zvládnete aj za 5 minút. Peši normálnym tempom túto cestu zdoláte za približne 20 - 25 minút. 
V Brezovici cesta končí hneď na začiatku obce smerom od Torysy. Z Brezovice do Polomy idete miernym kopcom, a tak ju na bicykli zdoláte za dlhší čas, cca 15 minút.

3. Vysielač

Ak si chcete super zašportovať alebo sa len tak krátko prejsť, odporúčame vám prechádzku k vysielaču. Cesta začína na začiatku našej obce pri ihrisku. Stačí ísť po panelovej ceste, ktorá vás povedie okolo ihriska, budúceho domu smútku a končí pri hnojisku.

Od hnojiska pokračujete k vysielaču, ktorý je vďaka svojej výške vidno zďaleka. Cesta má asi 1,5 km a zdoláte ju za cca 15 - 20 minút. Od vysielača je krásny výhľad na Polomu a pár metrov za ním zas na Šarišské Dravce.